Rumunsko 2006

Deník

1.DEN | 2.DEN | 3.DEN | 4.DEN | 5.DEN | 6.DEN | 7.DEN | 8.DEN | 9.DEN | 10.DEN | 11.DEN | 12.DEN

4.den - sobota 29.7.2006

Snídaně je dnes o čtvrthodinku dříve než obvykle, takže kolem osmé hodiny již odjíždíme z tábořiště na kraťoučký přesun k travertinovému vodopádu a nalezišti amonitů.

DEALUL CU MELCI (Avram Iancu neboli Vidra) A KRASOVÁ PLOŠINA PIATRA ALBA
Jižně od údolí řeky Ariešul Mic (Malý Arieš, jedna ze zdrojnic Arieše) se nachází krasová plošina Masivul Piatra Alba s nejvyšším vrcholem Virful Štiubei (1372 m). Tvoří ji prvohorní krystalické vápence a dolomity. Nevyniká mimořádnými krasovými jevy, ale její sevření, zlomové a velmi strmé svahy spadající do údolí Ariešul Mic, vysoké 400-600 metrů, jsou nejvyššími a nejdokonalejšími svahy krasové plošiny causseského (čti kóského) typu v Rumunsku. Na úpatí těchto svahů vyvěrá v obci Avram Iancu (rodiště rumunského národního hrdiny stejného jména, který vedl v minulém století boj za zrušení nevolnictví v Rumunsku) krasový pramen, usazující pěnovcový suk (bohužel antropogenně poněkud poškozený) s vodopádem vysokým asi 18 metrů a ukázkami tvorby recentního pěnovce. Na protilehlé straně údolí se nachází paleontologická přírodní rezervace Dealul cu Melci. Je to poměrně rozsáhlý skalní útvar, tvořený prakticky celý obřími zkamenělinami mušlí Acteonella gigantea z období senonu (svrchní křída, stáří přibližne 70 milionů let).

vodopád vodopád vodopád amonit zlatokopové

.: VŠECHNY FOTKY Z LOKALITY AVRAM IANCU :.

Nejprve míříme k vodopádu a poté do potůčku hledat amonity se zkamenělinami mušlí Acteonella gigantea. Poté co si snad každý našel svůj amonit odjíždíme do městečka Salciua De Jos, kde nás čeká docela pěkná tůra. Cestou ještě děláme hodinovou pauzu na tržišti. Kupujeme broskve a meloun. Do Salciua přjíždíme krátce po poledni a vyrážíme na pochod k portálovitému vývěru Huda Lui Paparu, poté brutálním stoupáním na hřeben a krátkým sestupem ke krásným peřejím s moc prima koupáním. Po osvěžení následuje krátký výstup zpět na hřeben a poté již pozvolný a dlouhý sestup zpět k busu. Tam přicházíme po páté hodině a čeká na nás biočočka co vypadá a chutná jako hrachová kaše. Druhá část skupiny, která se nám cestou ztratila, přichází asi s hodinovým zpožděním.

KRASOVÝ SYSTÉM HUDA LUI PAPARU - VINATARE U SALCIUA DE JOS
Na západním úpatí Culmea Bedeului (1282 m), nejmohutnějšího masivu celého pohoří Mt.Trascaului, vznikl v jurských vápencích významný krasový systém. Na horním konci začíná propasťovitým ponoram Vinatara, v němž se stékají potoky ze tří nekrasových údolí (Valea Seaca, Valea Ponorului a Valea Poieni). Ponor je na konci slepého údolí a potok z Valea Poieni do něj padá 25 m vysokým vodopádem přímo ze skalní stěny v čele ponoru. V okolí ponoru jsou geomorfologicky i krajinářsky výrazné kontaktní linie vápenců a nekrasových hornin a také četné závrty. Zdejší krajina s početnými seníky s typickými vysokými střechami patří k nejromantičtějším v celém Rumunsku. Ponorný potok vytváří jeskynní systém zvaný Huda lui Paparu dlouhý 2 km a na spodním konci vytéká z mohutného, vysokého portálovitého vývěru (zakončení tzv. podzemního kaňonu) na horním konci údolí Valea Morilor. Celý podzemní systém je výratně tektonicky predisponovaný. Celé toto území prošlo v geologické minulosti velkými reliéfovými změnami s významnou rolí říčního pirátství. Údolí Valea Morilor předtavuje torzo velkého třetihorního (tortonského) údolí, které probíhalo podél tektonické linie na západním úpatí mohutné vápencové kry pohoří Trascaului a odvodňovalo celé území od Sfircea a Intergalde k severu do Arieše. V sarmatu až pliocénu prořízly nejdříve řeky Rimet a později i Galda, které měly větší sklon, kru jurských vápenců napříč a nadvakrát načepovaly a svedly horní tok původní řeky směrem k řece Mureš. Lze předpokládat, že první stádia načepování měly charakter jeskynního systému a tedy tzv. podzemního říčního pirátství. Nedaleko ústí údolí Valea Morilor do Arieše vyvěrá vysoko ve svazích Virful Bedeleu krasový pramen usazující pěnovcové (travertinové) ložisko. Přímo před vývěrem je půlkruhový pěnovcový suk se svislými stěnami. V nich se nacházejí syngenetické pěnovcové jeskyňky a sám potok je překonává vodopádem s recentní tvorbou pěnovce. Ložisko pokračuje směrem po svahu tzv. svahovým jazykem spodním stupněm, který spadá již přímo do koryta Arieše. I zde potok vytváří několikaramenný vodopád Sipote, asi 20 m vysoký.

portálovitý vývěr lanový most stezka panorama Trascaului panorama Trascaului

.: VŠECHNY FOTKY Z LOKALITY HUDA LUI PAPARU - VINATARA :.

Po večeři odjíždíme na tábořiště u říčky, kde hledáme volné místo mezi záplavou domorodců stanujících snad všude kolem. Nakonec nacházíme jakž takž volné místo, i když v těsném kontaktu se stanujícími rumuny. Ti jsou však příjemní a dokonce nám ochotně půjčují sekery na přípravu večerního seznamovacího ohně. Během chvilky máme u ohniště spousty dřeva a tak příjemný seznamovací večírek může začít. Spát jdeme kolem půlnoci.

.: PŘEDCHÁZEJÍCÍ DEN - PÁTEK 28.7.2006 :. | .: NÁSLEDUJÍCÍ DEN - NEDĚLE 30.7.2006 :.

© 2006 hynna

Úvod | Deník | Fotoarchiv | Odkazy | Kniha návštěv